خیابان ستارخان - روبروی ولیعصر - ساختمان خضرا - طبقه ۳ - واحد ۳۵
۴۷۸۷ ۳۶۲۸ ۷۱ ۹۸+
info@sepehrdanesh2.com

موسسه اعزام دانشجو کامیاران سپهر دانش

شماره ثبت : ۲۵۷۸

بلژیک (زمینه فعالیت مؤسسه همکار)

بلژیک به فرانسوی ( Belgique) با نام رسمی (Belxiye) کشوری در غرب اروپا و یکی از اعضای اتحادیه اروپا است. پایتخت آن بروکسل است.

پذیرش مقاطع مختلف تحصیلی
تحصیل در مقطع کارشناسی
طول دوره تحصیل 4-3 سال
زبان تحصیل انگلیسی- آلمانی- فرانسوی- هلندی
مدرک مورد نیاز زبان انگلیسی شش و نیم و سایر زبان ها B1
هزینه تحصیل 3000 تا 6000 یورو در سال
امکان اخذ بورسیه خیر
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر - فوریه
مدرک مورد نیاز با مشاورین موسسه هماهنگ شود.
حداقل معدل شرایط با مشاور موسسه چک شود .
هزینه زندگی بصورت میانگین 600 تا 800 یورو در ماه
 
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
طول دوره تحصیل 2-1سال
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان آیلتس( شش و نیم یا هفت) یا تافل
هزینه تحصیل 3000 - 6000 یورو در سال
امکان اخذ بورسیه خیر
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر - فوریه
مدرک مورد نیاز با مشاورین موسسه هماهنگ شود.
حداقل معدل شرایط با مشاور موسسه چک شود .
هزینه زندگی بصورت میانگین 600 تا 800 یورو در ماه
 
تحصیل در مقطع Advance Master
طول دوره تحصیل 1 سال
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان آیلتس( شش و نیم یا هفت) یا تافل
هزینه تحصیل 3000 - 6000 یورو در سال
امکان اخذ بورسیه خیر
زمان شروع ترم تحصیلی سپتامبر
مدرک مورد نیاز با مشاورین موسسه هماهنگ شود.
حداقل معدل شرایط با مشاور موسسه چک شود .
هزینه زندگی بصورت میانگین 600 تا 800 یورو در ماه
توضیحات این دوره به کسانی که تمایل به اخذ پذیرش PhD Position در سال های آتی را دارا می باشند توصیه می گردد. بویژه در رشته های مرتبط با Business & Management
 
تحصیل در Pre-PhD
طول دوره تحصیل 1 سال
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان آیلتس( شش و نیم یا هفت) یا تافل
هزینه تحصیل رایگان
امکان اخذ بورسیه بطور محدود
زمان شروع ترم تحصیلی Any time
مدرک مورد نیاز با مشاورین موسسه هماهنگ شود.
حداقل معدل شرایط با مشاور موسسه چک شود .
هزینه زندگی بصورت میانگین 600 تا 800 یورو در ماه
توضیحات این دوره در واقع همان کورس PhD می باشد.
 
تحصیل در مقطع دکترا
طول دوره تحصیل 5-3 سال
زبان تحصیل انگلیسی
مدرک مورد نیاز زبان آیلتس( شش و نیم یا هفت) یا تافل
هزینه تحصیل معمولا به صورت پوزیشن است.
امکان اخذ بورسیه بلی
زمان شروع ترم تحصیلی Any time
مدرک مورد نیاز با مشاورین موسسه هماهنگ شود.
حداقل معدل شرایط با مشاور موسسه چک شود .
هزینه زندگی بصورت میانگین 600 تا 800 یورو در ماه

 

اطلاعات کلی راجع به کشور بلژیک:
بلژیک در شمال با هلند، در شرق با آلمان، در جنوب شرقی با لوکزامبورگ، در جنوب با فرانسه و از شمال غربی با دریای شمال مجاور است. خط جدایی فرهنگی ژرمن‌ها و رومی‌زبانان از میانه‌های کشور بلژیک می‌گذرد. نام بلژیک از نام لاتین که برای اکثر بخش‌های شمالی منطقه گُل‌نشین استفاده می‌شد یعنی «گاولیا بلژیکا» گرفته شده‌است. این نام لاتین خود برگرفته از گروهی از قبایل سلت است که قبیله بلژها نام داشتند. به لحاظ تاریخی، بلژیک قسمتی از کشورهای فروبوم بوده که شامل هلند و لوکزامبورگ نیز می‌شده‌است و پیشترها نواحی گسترده‌تری را نسبت به گروه کشورهای بنلوکس امروزی دربر می‌گرفته‌است
زبان:
در ۶۰٪ از مناطق بلژیک، زبان هلندی (گویش فلاندری) صحبت می‌شود و فرانسوی در ۴۰٪ مناطق جنوبی مثل والونی صحبت می‌شود و در منطقه پایتخت (بروکسل)هر دو زبان در نهادهای دولتی رایج است. کمتر از ۱٪ مردم بلژیک آلمانی‌زبان هستند و در شرق کشور زندگی می‌کنند. بلژیک از اواخر سده‌های میانه تا سده هفدهم، کانون بازرگانی و فرهنگی پر رونقی به شمار می‌رفته است. از سده شانزدهم تا انقلاب بلژیک در سال ۱۸۳۰ و جدایی این کشور از هلند، بلژیک محل جنگ‌های بسیاری بین قدرت‌های اروپایی بود و به همین دلیل با عنوان «میدان جنگ اروپا» لقب گذاری شده بود. اخیراً بلژیک عضو برجسته‌ای از اتحادیه اروپا به شمار می‌رود و میزبان تعدادی از نهادهای اتحادیه اروپا و سازمان‌های بین‌المللی از جمله ناتو است.
دولت و سیاست:
بلژیک کشوری پادشاهیست. پادشاهی ای دارای وجهه ملی و دموکراسی مجلسی که پس از جنگ جهانی دوم از یک ایالات متحده به یک اتحادیه تبدیل شد. سیستم دو پارلمانی از سنا و مجلس شورا تشکیل شده‌است. در حالی که سنا مجموعه‌ای از سیاست‌مداران بالارتبه منتخب و نمایندگان انجمن‌ها و مناطق است، مجلس شورا نشانگر تمام بلژیکی‌های بالاتر از هجده سال در یک نظام رأی‌گیری هم‌زمان می‌باشد. بلژیک از معدود کشورهاییست که رای دادن در آن اجباریست و به همین علت در جهان یکی از بالاترین آمار رأی‌گیری را داراست .دولت فدرال که رسماً توسط پادشاه معرفی می‌شود، باید از مجلس شورا رای اعتماد بگیرد. توسط نخست‌وزیر رهبری می‌شود. تعداد وزرای هلندی و فرانسوی زبان طبق آنچه توسط قانون اساسی تعریف شده باید مساوی باشد. شاه یا ملکه رهبر کشور محسوب می‌شوند اگرچه از طریق امتیاز مخصوص حق ارثی محدود. قدرت حقیقی در دست نخست‌وزیر و دولت‌های مختلفی‌است که کشور را اداره می‌کنند. نظام قضایی بر پایه حقوق مدنیست و از مجموعه قوانین ناپلئونی سرچشمه می‌گیرد. دادگاه استان یک رده از دادگاه فرجام خواهی که نهادی بر پایه دادگاه فرجام خواهی فرانسوی‌است پایین‌تر است. نهادهای سیاسی بلژیک پیچیده‌اند. بیشتر قدرت سیاسی حول و حوش نیاز به ارائه انجمن‌های زبان می‌گردد.

جغرافیا، آب و هوا و محیط زیست:

 

لی یژ، بروخس (بروخ) و شهر نامور، از جمله هفت شهر بزرگ بلژیک، هرکدام با جمعیتی بیش از صدهزار نفر می‌باشند.

بلژیک با ۳۰۵۲۸ کیلومتر مربع (۱۱۷۸۷ مایل مربع) کمابیش اندازه ارمنستان است. طبق معاهده ورسای، ناحیه اوپن – مالمدی به بلژیک و «پزناتی» به لهستان داده شده که از طریق کریدور لهستان به دریا راه می‌یافت. بلژیک سه منطقه جغرافیایی مهم دارد: دشت ساحلی در شمال غربی، فلات مرکزی و کوه‌های آردن در جنوب شرقی. دشت ساحلی عمدتاً شامل تپه‌های شنی و پُلدرها (زمین‌های خشک‌شده از دریا) می‌شوند. اراضی پست کنار دریا نواحی ای از زمین، نزدیک یا زیر سطح دریا هستند که از دریا به جا مانده یا اراضی داخلی بیشتری که از کانال‌ها زهکشی شده و توسط خاکریزها محافظت شده‌اند. منطقه جغرافیایی دوم، زمین‌هایی‌است که در نواحی دورتر قرار دارد. این یک منطقه روان، و پیش رونده‌است که دره‌های حاصلخیز را در برمی‌گیرد و توسط زهکشی‌های متعددی آبیاری می‌شود. در اینجا همچنین می‌توان زمین‌های سخت تری را یافت که شامل غارها و تنگه‌های کوچک می‌شود.

اقتصاد:
بلژیک، با جمعیت متراکم، در قلب یکی از مهمترین مناطق صنعتی جهان قرار گرفته‌است. به‌طور جاری، اقتصاد بلژیک، عمدتاً بر پایه خدمت است و طبیعتی با بخش‌های دوگانه فلاندری جلوه پویایی از خود بروز داده و بروکسل به عنوان مرکز چند نژادی و چند زبانه آن و یکی از بلندمرتبه‌ترین اعضای اتحادیه اروپا ست و اقتصادی والونی که از لحاظ تولید ناخالص ملی یک چهارم عقب مانده‌است. بلژیک اولین کشور اروپایی اقلیمی بود که در اوایل دهه ۱۸۰۰ دستخوش انقلاب صنعتی شد.
 هزینه ی زندگی در بلژیک
دانشگاه‌ها در کشور بلژیک دارای شهریه‌های تحصیل متفاوتی نسبت به یکدیگر هستند. دانشگاه بر اساس شهریه به ۳ قسمت تقسیم میشوند:
دانشگاه‌های فرانسوی
دانشگاه‌های آلمانی
دانشگاه‌های هلندی
هزینه های زندگی دانشجویی در ماه حدود 600 تا 800 یورو میباشد که بخش اصلی آن مربوط به هزینه مسکن میباشد.

شرایط تحصیل در کشور بلژیک به تفکیک مقاطع مختلف تحصیلی


دوره کارشناسی دربلژیک :
مقطع لیسانس حدود 3 تا 4 سال به طول می انجامد و در دانشگاه‌های بلژیک مقطع لیسانس هم به زبان ا‌نگلیسی و هم به زبان های فرانسوی، المانی و هلندی تدریس میشود. دانشجویان دوره  لیسانس دارای اجازه  ۱۰ ساعت کار در هفته می باشند .


دوره کارشناسی ارشد دربلژیک:

ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع فوق لیسانس میتواند یکی از بهترین گزینه ها برای افرادی باشد که قصد ادامه تحصیل برای دوره های دکترا را دارند. دوره فوق لیسانس دانشگاه های بلژیک حدود 1 تا 2 سال به طول می انجامد. مدارکی که دانشجویان جهت اخذ پذیرش دانشگاه های بلژیک در مقطع فوق لیسانس نیاز دارند عبارتند از: سوابق تحصیلی، مدرک زبان آیلتس یا تافل، مدارک کامل شناسایی و معرفی یک حساب بانکی که نشان دهنده پشتوانه مالی دانشجو برای هزینه های یکسال میباشد. دانشجویان در مقطع فوق لیسانس میتوانند در هفته 20 ساعت کار کنند.
 دوره پیش دکترا(Pre-Doctoral):

 این دوره ها برای کسانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا را دارند ولی دارای شرایط لازم برای ورود مستقیم به این دوره ها را نمی باشند بسیار مناسب است.
طول این دوره ها یک سال می باشد و معمولا رایگان هستند و دارای شهریه نمی باشند.
در این دوره ها پس از ثبت نام دانشجو براساس پیشینه تحصیلی دانشجو بین 10 تا 30 واحد درسی تعیین می شود که دانشجو باید در طول این یکسال آنها را با موفقیت بگذراند.
همچنین در این دوره ها یک Supervisor  و یک Co-Supervisor  از بین اساتید دانشگاه و با توجه Research Line  و علاقهمندی دانشجو تعیین می شود و دانشجو به کمک این اساتید در طول این یک سال اقدام به نوشتن یک پروپوزال مناسب جهت ورود به دوره دکترا می نماید.
در پایان دوره دانشجو می بایست در مقابل کمیته تعیین شده از طرف دانشگاه اقدام به ارایه و دفاع از پروپوزال خود نمایید.
در پایان دوره سه حالت برای دانشجو امکان پذیر خواهد بود:
1- در صورت گذراندن موفقیت امیز واحدها و کسب نظر مثبت کمیته بررسی پروپوزال دانشجو بطور اتوماتیک وار میتواند برای دوره PhD  همان دانشگاه در سال بعد اقدام نمایید و نیازی به اقدام دیگری ندارد.
2- در صورت عدم موفقیت در برخی از واحدها و یا عدم کسب نظر مثبت کمیته می تواند اقدام به گذراندان مجدد آنها نمایید.
3- در صورت عدم گذراندن موفقیت آمیز بیشتر واحد ها تنها مدرکی در زمینه گذراندن این دوره ها به دانشجو ارایه می گردد و دانشجو شانسی به منظور گذراندن دوره دکترادر آن دانشگاه نخواهد داشت.

این دوره ها برای دانشجویان ایرانی فرصت مناسبی فراهم می آورد که با گذراندن یک دوره کوتاه مدت در یکی از بهترین دانشگاه های اروپا و شرکت در سمینارها و کنفرانس های بین المللی تعیین شده از طرف دانشگاه و مشارکت در پروژه های تحقیقاتی اساتید ان دانشگاه اقدام به تقویت رزومه تحصیلی و پژوهشی خود نمایند.
شایان ذکر است اکثر دانشجویانی که موفق به گذراندن این دوره ها می شوند در سال بعد موفق به اخذ پذیرش PhD فول فاند از همان دانشگاه و یا سایر دانشگاه های بلژیک و هلند می شوند.


دوره دکتری دربلژیک:

دانشجویان متقاضی ادامه تحصیل در بلژیک در مقطع دکترای یا میتوانند از بورسیه تحصیلی بلژیک استفاده کنند یا خودشان شهریه دانشگاه را پرداخت نمایند. دانشجویانی که موفق به اخذ بورسیه تحصیلی میشوند حقوق ماهیانه دریافت میکنند به همین خاطر رقابت جهت اخذ بورسیه تحصیلی بسیار زیاد است. قابل ذکر است کسانی که مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه های معتبر به پایان رسانده باشند و مدرک زبان آیلتس یا تافل و مقالات بین المللی داشته باشند از شانس بیشتری جهت اخذ بورسیه تحصیلی برخوردارند همچنین دانشجویان میبایست اقدام به جلب نظر یک استاد راهنما جهت تاییدیه پایان نامه خود کنند. زبان تدریس در اغلب رشته های مقطع دکترا انگلیسی میباشد. دانشجویان مقطع دکترا میتوانند 20 ساعت در هفته را مشغول کار شوند و این درآمد به راحتی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی فرد دانشجو را پوشش میدهد.
در دانشگاه های بلژیک دوره های تحصیلی فوق دکترا نیز برگزار میشود .

مدرک زبان:

مسئله مهم دیگر زبان است؛ اینکه دوره تحصیلی مورد نظر به چه زبانی ارائه میشود و برای اخذ پذیرش و سپس ویزای تحصیلی بلژیک احیانا چه مدرک زبانی لازم است. در‌ دانشگاه‌هایی که به زبان ا‌نگلیسی تدریس میشود معمولا نمره زبان آیلتس شش و نیم و یا معادل تافل آن احتیاج است.

 

 

‌معرفی‌ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌ عالی‌ بلژیک‌ :

گروه الف (ممتاز)

1.    Katholieke Universiteite leuven (catholic University of Leuven)
2.    Rijksuniversiteitte Gent (State University of Ghent)
3.    Universite de Liege (State University of Liege)
4.    Universite Antwerpen (university of Antwep) UA
5.    Virje universiteit Brussel (VUB)
6.    free University of Brussels (ULB)


گروه ب (خوب)
1.    Katholieke universiteit Brusslel (Catholic University of Brussels)
2.    Koninklijke Academie voor Schone Kunsten van Antwerpen    صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته های موسیقی
3.    Faculte Universitaire Des Sciences Agronomiques De Gembloux (Faculty of Agricultural Sciences of Gembloux)
4.    Fondation Universitaire Luxembourgeoise (Luxembourg University Foundation Arlon)
5.    Faculte Universitaire Catholique De Mons (Catholic University Faculty of Mons)
6.    Faculte Polytechnique De Mons (polytechnical Faculty of Mons)
7.    Universite De Mons - Hainaut (University of Mons- Hainaut)
8.    Facultes Universitaires Notre - Dame De La Paix (University of Namur)
9.    Facultes Universitaires Saint - Louis (University Faculties Saint - Louis)


گروه ج (متوسط)
1. Europese Hogeschool Brussel (EHSAL)
1- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
2.  Hogeschool Voor Wetenschapen Kunst (De Nayer Institute)
2- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
3. Universitet Hasselt
4. Vlerick (Leuven Gent) Management School
4- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
5. Hogeschool 'Sint-Lukas' Brussel
5- صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
کليه مدارک صادره از دانشگاه های ذيل غير قابل بررسی و ارزشيابی است:
چنانچه نام دانشگاه يا موسسه ای در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده (اعم از معتبر و غير معتبر) منعکس نشده باشد، متقاضی می بايست اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام نمايد.
1.    Global Business Academy
2.    IMI

 

 

طراحی سایت و سئو توسط بهار آرام
Top